Frezele monobloc de carbură din gama Proto•max™, sub marca de competenţă Walter Prototyp, se remarcă prin posibilitatea utilizării capacităţii maxime a maşinii. Varianta pentru prelucrarea oţelului şi cea pentru prelucrarea materialelor călite a demonstrat, deja, că funcţionează pe măsura afirmaţiilor susţinute despre acestea. Noul model pentru prelucrarea oţelului inoxidabil are acelaşi succes ca şi cel obţinut de sculele anterioare.
Conform companiei Walter, Proto·max™Inox oferă o performanţă medie mai mare cu 50% în prelucrarea oţelului inoxidabil în comparaţie cu frezele monobloc din carbură universale, convenţionale. Caracteristicile particulare, care respectă întocmai specificaţiile pentru grupul de materiale ISO M, produc acest salt uriaş în performanţă. Freza completă cu patru muchii aşchietoare are două canale de răcire interne elicoidale, pentru a menţine temperatura de funcţionare la un nivel constant, precum şi pentru a îndepărta aşchiile în siguranţă şi a asigura o stabilitate ridicată a procesului. Maşina este, astfel, capabilă să utilizeze capacitatea maximă a sculelor la care răcirea internă este combinată cu răcirea externă. Stratul nou de acoperire cu TAA cu o bază din TiAlN şi o micro-geometrie optimizată previn mecanismele obişnuite de uzură ale oţelului inoxidabil.
O altă inovaţie o reprezintă introducerea codului M pe coadă, marcând grupul de materiale ISO M. Această inscripţie ajută utilizatorul în identificarea imediată a aplicaţiei principale a sculei.
Proto·max™Inox reprezintă prima opţiune, indiferent dacă se prelucrează materialele din grupa ISO M şi, în acelaşi timp se solicită şi parametri ridicaţi de aşchiere ai utilajului. Poate fi folosită în domenii precum:
- industria de mecanică generală;
- industria aerospaţială;
- industria medicală;
- industria alimentară.
Indiferent de canalele complete de până la 1xDc sau de frezarea cu disc de 2xDc, Proto·max™Inox este dotată ideal pentru componente cu acest tip de specificaţii. Walter furnizează freza cu o rază de la 6 până la 20 mm, cu sau fără rază de întoarcere (R0.5 la R4).
Walter Prototyp Proto·max™Inox:
Având canale de răcire elicoidale, noua freză Proto·max™Inox, specializată pentru prelucrarea oţelului inoxidabil, îşi menţine temperatura scăzută în orice situaţie. Aceasta şi alte caracteristici speciale garantează o creştere ridicată a duratei de viaţă a sculei. Imagine: Walter AG